drewniane meble w ogrodzie

Drewniane meble w ogrodzie

Wybór mebli do ogrodu może być sporym dylematem, biorąc pod uwagę mnogość dostępnych produktów na rynku. Obecnie możemy wybierać spośród wielu form, stylów, kształtów, kolorów mebli czy materiałów. Podejmowanie decyzji warto rozpocząć od wyboru tworzywa, z którego będą wykonane meble, co jest uzależnione od różnych czynników. Gdzie chcemy ustawić meble – na otwartej przestrzeni, pod zadaszeniem, na tarasie, pod drzewami? Jakie będzie podłoże – trawa, czy kamienne płyty, kostka brukowa? Meble mają cały czas stać w ogrodzie, czy może będą chowane do altanki lub garażu na noc? Planujemy zakup mebli na jak najdłuższy okres, czy raczej chcielibyśmy je za niedługo wymienić na inne?

Drewniane meble ogrodowe

Spośród kilku wiodących materiałów, z całą pewnością drewno jest gustownym i uniwersalnym tworzywem na meble ogrodowe, które pięknie komponuje się z otoczeniem w postaci roślin, kamieni, oczek wodnych czy altanek. Niezależnie od tego, w jaki sposób urządzono ogródek, meble z drewna zawsze będą pasować do całości. Można je z powodzeniem ustawić zarówno bezpośrednio na trawie, w otoczeniu roślin lub na otwartej przestrzeni, jak i pod zadaszeniem – na tarasie czy w altance. W każdej z wymienionych opcji będą się dobrze prezentować, dzięki ich wysokiej estetyce, której nie da się zastąpić innym materiałem. Dla niektórych ważna jest też unikatowość takich mebli. Ze względu na to, że nie ma dwóch identycznych desek, każdy produkt wykonany z tego samego drewna, w tym samym projekcie, będzie się minimalnie różnić od reszty.

Dlaczego warto zdecydować się na drewniane meble ogrodowe?

Ogromną zaletą drewna jest jego trwałość – meble, które stoją w ogrodach przez cały sezon, wystawione na działanie warunków atmosferycznych, takich jak słońce, wiatr, deszcz, mogą przetrwać nawet kilkanaście lat, o ile będziemy pamiętać o właściwej impregnacji. Proces ten nie jest trudny ani szczególnie czasochłonny. Wystarczy powtarzać tę samą czynność raz do roku, aby nasze meble zachowały efektowny wygląd i nie uległy zniszczeniu. Artykuł na temat odpowiedniej impregnacji z uwzględnieniem gatunków drewna znajduje się na naszym blogu pod tym adresem.

Osoby planujące zakup mebli do ogrodu na stosunkowo krótki czas również powinny rozważyć te z drewna – nawet jeżeli ich wieloletniość nie jest priorytetem i mają być często wymieniane na nowe, drewniane będzie można później sprzedać w dobrej cenie. Bez wątpienia będą też atrakcyjniej prezentować się w porównaniu do tańszych alternatyw, takich jak np. plastik. Istotne jest to, że drewno zawsze jest w modzie. Ten wyjątkowy, ponadczasowy materiał jest ceniony w meblarstwie, budownictwie, aranżacji wnętrz i nie tylko. Meble drewniane są uniwersalne, jednak można zauważyć też pewne trendy zmieniające się na przestrzeni lat. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się proste, geometryczne formy ze stalowymi lub żeliwnymi elementami, jednak nadal bez problemu w sklepach można znaleźć meble w każdym stylu.

Zaletą, o której również warto wspomnieć, jest to, że meble z drewna są wolne od wszelkich alergenów, dzięki czemu nie będą niekorzystnie wpływać na stan zdrowia. Ponadto drewno jest hipoalergiczne, co znaczy, że “oddycha” i reguluje poziom wilgotności – pochłania ją bądź oddaje, w zależności od warunków. Dzięki temu nie mamy do czynienia z nadmiernym gromadzeniem wilgoci, która jest siedliskiem szkodliwych dla zdrowia bakterii i grzybów. Dodatkowo dzięki impregnacji drewno jest jeszcze bardziej odporne na zawilgocenia.