jak zaaranżować mały ogród

Aranżacja niewielkiego ogrodu

Urządzenie niewielkiego ogrodu może stanowić nie lada wyzwanie. Często mały ogród jest trudniejszy do aranżacji niż duży, ponieważ na małej powierzchni zwracamy większą uwagę na wszystkie elementy. Jak zaaranżować mały ogród, by wyglądał stylowo, a przede wszystkim był wygodny i funkcjonalny? Ważne, by do ograniczonej przestrzeni dobrać idealne meble ogrodowe i dodatki takie, które nie zajmują zbyt wiele miejsca, są trwałe, stylowe, wygodne i tworzą spójny komplet.

Jak zaprojektować mały ogród?

Po pierwsze pomyśl o tym, jaką funkcję powinien spełniać Twój ogród. Jeśli posiadasz dość ograniczoną przestrzeń wokół domu, najlepiej urządzić go tak, by odpowiadał najważniejszym potrzebom.

Potrzebujesz miejsca, by spędzać czas z rodziną i znajomymi, czy prywatnej przestrzeni, by odpoczywać na zewnątrz lub uprawiać rośliny?

W małym ogrodzie prawdziwe wyzwanie stanowi zaaranżowanie prywatnej przestrzeni. Z racji, że zazwyczaj ogród znajduje się bardzo blisko domów oraz ulicy, ciężko uchronić się przed wzrokiem z okien i zza płotu. Nie sprawdzą się jednak masywne mury, które tylko zajmują cenne miejsce, często nie ma też mowy o altanie czy zadaszeniu. Jedynym sposobem na odgrodzenie się od sąsiadów mogą być ozdobne ścianki roślinności, parawany, lekkie zasłony lub parasole.

Kolejne wyzwanie stanowi wybór mebli oraz ozdób. Zależnie od Twoich potrzeb wyposażenie ogrodu będzie się różnić. Możesz potrzebować całego zestawu mebli ogrodowych ze stołem oraz krzesłami, by zjeść obiad z całą rodziną, lub pojedynczych ławek czy krzeseł, jeśli wolisz przeznaczyć więcej miejsca na coś innego.

Pamiętaj też, że w małym ogrodzie nie ma zbyt dużo miejsca na utwardzenie podłoża, jedynie można utwardzić miejsce w jakim będą stały meble ogrodowe. Jeśli zabierze to zbyt wiele miejsca dla roślinności i uznamy, że przez to jest jej za mało w ogrodzenie, zawsze można wykorzystać drewniane donice ogrodowe stylem i kolorystyką pasujące do reszty mebli.

Aranżując mały ogród najbardziej powinno zależeć nam na lekkości i powiększeniu optycznie otoczenia. Wybierając wyposażenie do niewielkiego ogrodu, staraj się, by jak najbardziej zachować jednolity styl i kolorystykę. Zbyt wiele różniących się od siebie elementów wprowadzi wrażenie chaosu i sprawi, że przestrzeń będzie wyglądać na bardziej zagraconą.

Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór kompletów mebli i dodatków z jednej kolekcji.

W ofercie Stolbar znajdziesz mniejsze zestawy stołów i ławek, idealnie pasujących do małego ogrodu, ale również pojedyncze ławki i krzesła, dzięki którym w dowolny sposób zaaranżujesz wygodnie niewielką przestrzeń. W naszym sklepie dostępne są trzy kolekcje zestawów meblowych: Królewski, Nowoczesny i Ekskluzywny, z czego każdy w przynajmniej dwóch wariantach kolorystycznych. Oferujemy również różne rozmiary donic ogrodowych pasujących do wyposażenia.

Inne porady i czego unikać projektując niewielką przestrzeń:

  • Postaw na minimalizm i unikaj zagracania ogrodu niepotrzebnymi przedmiotami. Na małej przestrzeni więcej nie znaczy lepiej.
  • Unikaj ciemnych kolorów wyposażenia. Ciemne kolory mogą przytłoczyć otoczenie i sprawić, że wizualnie będzie wyglądać na mniejsze, dlatego lepiej wybierać jaśniejsze meble i dodatki.
  • Nie przesadź z ilością różnych kolorów, faktur i wzorów, co może sprawić wrażenie chaosu szczególnie na małej przestrzeni.
  • Nie oszczędzaj na wyposażeniu i postaw na meble z trwałego materiału, ponieważ będą one narażone na warunki atmosferyczne.
  • Jeśli posiadasz taras, który jest przedłużeniem salonu warto wybrać na niego meble i dodatki kolorystycznie pasujące do tych w domu.
  • Skup się również na ogrodzeniu wokół działki. Nie sprawdzą się masywne mury i ciemne drewniane płoty, lepiej postawić na ogrodzenie wyglądające lżej.
  • Jeśli posiadasz bardzo małą działkę, zrezygnuj z drzew, a postaw na krzewy ogrodowe.
  • Jeśli nie chcesz optycznie pomniejszyć przestrzeni, unikaj ciepłych barw. Chłodniejsze odcienie optycznie powiększają otoczenie.