pielęgnacja mebli na jesień

Jesienna konserwacja mebli drewnianych

Meble ogrodowe to piękny i praktyczny element wyposażenia ogrodu, obecny niemal u każdego posiadacza domu z działką. Nic w tym dziwnego – kto by nie chciał wypoczywać na świeżym powietrzu we własnym ogródku? Ważne jest jednak, aby po sezonie letnim pamiętać o pielęgnacji mebli drewnianych, które łatwo mogą ulec zniszczeniu w trakcie zimy. Co należy zrobić przed schowaniem ich na najzimniejsze miesiące roku?

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe na jesień? 

Sposób konserwacji mebli na jesień i zimę jest uzależniony od gatunku drewna, z jakiego je wykonano. Wyróżniamy meble wyprodukowane z drewna egzotycznego, takiego jak eukaliptus czy teak, oraz meble z rodzimych gatunków drewna, czyli sosna, świerk, jesion, dąb, buk. W obydwu przypadkach mowa o drewnie surowym. Oddzielne natomiast zasady pielęgnacji obowiązują w przypadku mebli lakierowanych. Poniżej znajdują się szczegółowe opisy dla wszystkich trzech możliwości.

Meble z drewna egzotycznego

Posiadacze mebli do ogrodu z gatunków drewna egzotycznego mają najłatwiejsze zadanie. Wymagana w tym przypadku konserwacja nie jest skomplikowana ani czasochłonna, ze względu na twardość drewna oraz jego wysoką odporność na działanie warunków atmosferycznych. Nie znaczy to jednak, że można sobie odpuścić zabiegi pielęgnacyjne – drewno egzotyczne jest narażone na szarzenie, tym samym tracąc swój atrakcyjny wygląd. W związku z tym, po każdym sezonie użytkowania należy wykonać kilka niezbędnych czynności. 

Pierwszym krokiem będzie wyczyszczenie mebli – do niewielkich zabrudzeń wystarczy wilgotna szmatka, jednak w przypadku większych zanieczyszczeń należy użyć specjalnych środków czyszczących do drewna. Po umyciu zostawmy meble do całkowitego wyschnięcia. Jeżeli po wysuszeniu powierzchnia mebli będzie szorstka, należy delikatnie przetrzeć ją drobnym papierem ściernym, a następnie usunąć w całości powstały pył suchą szmatką. Po tym etapie można przystąpić do najważniejszego kroku, którym jest pokrycie mebli specjalnym olejem impregnacyjnym do drewna. Po upływie 30 minut od nałożenia oleju należy zetrzeć jego nadmiar z użyciem bawełnianej szmatki, a następnie odstawić meble na 24 godziny, aby całkowicie wyschły, ponieważ nawet minimalna wilgoć może powodować niszczenie drewna. 

Na koniec meble należy schować do zamkniętego, suchego pomieszczenia, najlepiej garażu, gdzie będzie chłodno i przewiewnie. Nie należy okrywać ich folią ani brezentem, ponieważ może to przyczynić się do rozwoju pleśni i grzybów.

Meble z rodzimych gatunków drewna

Ten rodzaj mebli ogrodowych wymaga odrobinę więcej pracy nad tym, aby zachować ich efektowny wygląd i ochronić je przed wilgocią czy pleśnią. Przystępując do konserwacji mebli przed schowaniem ich na jesień i zimę, należy zacząć od dokładnego wyczyszczenia z brudu i nalotu, tak jak podano w powyższym przykładzie – do małych zabrudzeń wilgotna szmatka, do większych – specjalny środek do czyszczenia drewna. Należy odczekać, aż całkowicie wyschną, następnie przetrzeć szorstką powierzchnię drobnym papierem ściernym i zetrzeć drewniany pył za pomocą suchej szmatki. Kolejnym krokiem jest naniesienie specjalnego impregnatu do drewna. Gdy wyschnie, meble należy pokryć odpowiednim dla danego gatunku drewna olejem, po 30 minutach zetrzeć jego nadmiar i zostawić meble na 24 godziny do całkowitego wyschnięcia. Po tym czasie meble należy schować do suchego i wentylowanego pomieszczenia oraz nie zakrywać ich folią czy brezentem, aby nie tworzyć warunków do rozwoju grzybów i pleśni. 

Przed kolejnym sezonem, najlepiej wczesną wiosną, należy sprawdzić, czy powłoka ochronna nie popękała. Jeżeli tak się stało, konieczne będzie jeszcze miejscowe przeszlifowanie i następnie pomalowanie ubytków impregnatem. Nie należy pomijać tego etapu, ponieważ w takiej sytuacji meble mogą zostać zaatakowane przez pleśń i grzyby.

Jeżeli nie wykonamy wyżej opisanych zabiegów przed jesienią, koniecznie należy przeprowadzić je na wiosnę, przed wstawieniem mebli do ogrodu. W tym przypadku, po zakończeniu ostatniego etapu, jakim jest olejowanie i odczekaniu 24 godzin do całkowitego wyschnięcia, można zacząć korzystać z mebli. 

Meble lakierowane

Konserwację należy rozpocząć od dokładnego wyczyszczenia mebli z użyciem wilgotnej szmatki, lub specjalnego środka, jeśli zabrudzenia są większe. Gdy meble wyschną, koniecznie jest pozbycie się starej warstwy lakieru za pomocą papieru ściernego oraz usunięcie suchą szmatką powstałego pyłu z drewna. Tak przygotowane deski należy pomalować lakierem, lub lakierobejcą, nakładając tyle warstw, ile wskazano na opakowaniu. Meble przechowujemy w suchym, chłodnym i przewiewnym pomieszczeniu. 

Jeżeli meble zostały uszkodzone, lub zaatakowane przez grzyby czy pleśń, konserwacja powinna wyglądać nieco inaczej. W tej sytuacji istotne jest, aby usunąć zniszczone warstwy, aż do naturalnego drewna. Po tym następuje czyszczenie i naniesienie impregnatu. Po jego wyschnięciu meble należy pomalować lakierem lub lakierobejcą.