jak zabezpieczyć altanę na zimę

Jak zabezpieczyć drewnianą altankę na zimę

Wraz z nadejściem chłodnych dni, przygotowujemy nasz ogród na zimę. Najczęściej skupiamy się na odpowiednim zabezpieczeniu drewnianych mebli ogrodowych i ich przechowywaniu poza sezonem. Warto pamiętać jednak, że drewniane altany również potrzebują odpowiedniego przygotowania do śniegu, mrozów i wilgoci.

Jak czynniki zewnętrzne wpływają na drewniane altany ogrodowe

Drewniana altana to wspaniała ozdoba każdego ogrodu – aby wyglądała pięknie w każdym sezonie, warto właściwie przygotować ją do zimy. Największym zagrożeniem dla drewnianych konstrukcji jest wilgoć. Gromadzi się wewnątrz szczelin drewna, a gdy zamarznie i zwiększy swoją objętość, drewno zacznie pękać i rozwarstwiać się. Niestety, zniszczone drewno to nie tylko problem wizualny – popękane deski stają się bardziej podatne na działanie szkodników, grzybów i pleśni. Jak temu zapobiec? Pierwszym, podstawowym krokiem jest impregnacja drewna.

Impregnacja drewnianej altany ogrodowej

Na rynku istnieje kilka różnych preparatów do impregnacji drewna. Oto najpopularniejsze z nich:

  • impregnaty powłokotwórcze: środki te tworzą na drewnianych elementach powłokę, stanowiącą dodatkową barierę mechaniczną. Jednym z podstawowych składników tych preparatów jest wosk – to on tworzy wodoodporną oraz przyjemną dla oka powłokę. Drewno pokryte preparatem powłokotwórczym wygląda na odświeżone i zdrowe. Altana zabezpieczona w ten sposób jest odpowiednio przygotowana zarówno na niekorzystne warunki zewnętrzne, jak i szkodniki.
  • oleje: skutecznie chronią powierzchnię drewna i wzmacniają jej odporność na wilgoć. Niestety, nie w tak dużym stopniu jak impregnaty powłokotwórcze. Dzieje się tak dlatego, bo oleje pozwalają drewnu oddychać – przez to wilgoć może dostać się w głąb drewna. Jeśli zdecydujemy się na impregnację olejem, musimy zabieg powtarzać regularnie, aż do wiosny. Plusem impregnacji olejem jest bardziej naturalny wygląd altany.

Może się zdarzyć, że zakupiona przez nas altana była już wcześniej zaimpregnowana ciśnieniowo przez producenta. W takim przypadku, samodzielna impregnacja będzie konieczna dopiero kilka lat po zakupie.

Pokrowce i plandeki na altany ogrodowe

Zdarza się, że drewniane altany posiadają wykończenia lub zdobienia z innych materiałów np. metalu. Do ich ochrony również możemy wykorzystać dedykowane preparaty, ale ciekawym rozwiązaniem są plandeki i pokrowce ochronne na altany. W ten sposób zabezpieczymy konstrukcję nie tylko od zewnątrz, ale również zapobiegniemy dostawaniu się śniegu i wilgoci do środka altany. Pokrowce tego typu są wykonane najczęściej z materiałów morozoodpornych i wodoodpornych. Niektórzy producenci oferują pokrowce z przezroczystymi elementami, które pozwalają na korzystanie z altany w chłodniejsze dni, chroniąc nas przed wiatrem i niską temperaturą.