pielęgnacja mebli ogrodowych

Pielęgnacja mebli ogrodowych

Ozdobą każdego ogrodu lub tarasu są meble ogrodowe. Warto jednak pamiętać, że przez cały sezon są one narażone na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Jeśli chcemy, aby służyły nam przez długi czas, zachowując przy tym swój piękny wygląd, musimy zadbać o odpowiednią pielęgnację.

Konserwacja drewnianych mebli ogrodowych

Pielęgnacja mebli i akcesoriów z drewna jest bardzo ważna, dlatego należy zwracać uwagę na ich stan i stosować odpowiednie środki. Do produkcji drewnianych mebli ogrodowych wykorzystuje się różnego rodzaju gatunki drewna: sosny, olchy, świerku, dębu, jesionu lub gatunki egzotyczne takie jak np. teak czy eukaliptus. Niezależnie od wybranego rodzaju drewna, naszą uwagę powinna zwrócić jego konserwacja – bez odpowiedniej impregnacji drewno nie jest odporne na działanie czynników atmosferycznych. Sposób w jaki konserwujemy meble różni się w zależności od tego, czy drewno było już wcześniej impregnowane – meble pokryte farbami olejnymi, lakierobejcami lub lakierami należy impregnować takimi samymi preparatami.

Jeśli chcemy, możemy zmienić dotychczasowy sposób zabezpieczania drewna. Aby to zrobić, należy dokładnie usunąć poprzednie warstwy lakieru bądź farby przy pomocy drobnoziarnistego papieru ściernego. Następnie trzeba zabezpieczyć surowe drewno – najlepiej użyć do tego impregnatu i dodatkowo pokryć go lakierem. Pamiętajmy jednak, że przy nakładaniu pierwszej warstwy preparatu, musimy dokładnie nasączyć nim drewno, a po upływie około 30 minut, usunąć nadmiar i pozostawić do wyschnięcia. Gdy drzewo uzyska już jednolity kolor, możemy zakończyć tę czynność.

Natomiast jeżeli chcemy tylko odświeżyć nasze drewniane meble ogrodowe, wtedy w zupełności wystarczy pomalowanie drewna warstwą impregnatu. W przypadku bardzo zniszczonych powierzchni, warto nałożyć dwie warstwy preparatu.

Odpowiednie przechowywanie

Aby przedłużyć żywotność mebli ogrodowych warto pamiętać również o ich odpowiednim przechowywaniu po sezonie. W przeciwieństwie do mebli wykonanych z kamienia lub metalu, meble drewniane nawet po odpowiedniej impregnacji nie mogą być przechowywane na zewnątrz w okresie zimowym. Należy zatem znaleźć odpowiednie miejsce, w którym można je schować aż do następnego sezonu – musi być to pomieszczenie chłodne i suche.

Meble drewniane wysokiej jakości

Jeśli chcemy, aby drewniane meble ogrodowe zdobiły nasz ogród przez długie lata, warto zdecydować się na zakup wysokiej jakości produktów. Stale udoskonalamy procesy techniczne, co przekłada się nie tylko na estetykę mebli Stolbar, ale także ich trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Nasze meble wykonane z wyselekcjonowanego drewna, poddane odpowiednim zabiegom konserwującym i ochronnym, dzięki czemu dają naszym klientom gwarancję, że będą nie tylko wytrzymałe, ale także będą stanowiły gustowną ozdobę ogrodu lub tarasu.