zagrożenia dla drewna

Najczęstsze zagrożenia dla drewna

Drewno jest trwałym i wyjątkowo estetycznym materiałem, z którego można wykonać mnóstwo rodzajów mebli czy dodatków. W ostatnich latach wróciło również do łask w branży budowlanej, co miało związek z rozwojem techniki umożliwiającej kompleksowe zabezpieczenie drewna przed zniszczeniami. Dzięki temu po erze betonu i cegły ponownie możemy cieszyć się budownictwem opartym na drewnie. Niezależnie od tego, czy planujemy budowę domu, czy też zakup nowych mebli, warto dowiedzieć się jakie zagrożenia czyhają na drewno i zapobiegać ich powstawaniu poprzez odpowiednią impregnację.

Rodzaje zagrożeń dla powierzchni drewnianych

Na wstępie warto zaznaczyć, że niekorzystne zmiany zachodzące w drewnie wpływają nie tylko na jego wygląd, ale również na właściwości oraz użytkowanie, a niektóre uszkodzenia mogą być nieodwracalne. Wyróżnia się dwa rodzaje zagrożeń: abiotyczne (atmosferyczne), czyli takie czynniki, jak promieniowanie UV, śnieg, zmiany temperatury, deszcz itp., oraz biotyczne (biologiczne), które są związane z oddziaływaniem organizmów żywych, takich jak grzyby, rośliny, bakterie czy zwierzęta.

Czynniki atmosferyczne

Wśród czynników atmosferycznych z całą pewnością niebezpieczne będzie umiejscowienie drewna w zmiennej wilgotności oraz temperaturze otoczenia – takie warunki mogą doprowadzić niezabezpieczony materiał do kurczenia się, pękania czy też pęcznienia. Należy uważać też na słońce, zwłaszcza w okresie letnim, ponieważ może ono powodować zwiększenie chropowatości powierzchni, jak i zmiany barwy materiału.

Czynniki biologiczne

Czynniki biotyczne mogą być znacznie bardziej uciążliwe. Dużym zagrożeniem są grzyby i zgnilizna, które prowadzą do korozji biologicznej. W przypadku chorób wywołanych przez grzyby, najczęściej można spotkać się z sinizną, pleśnią oraz brunatnicą, które powodują nieestetyczne zabarwienie drewna, jak również mogą być szkodliwe dla zdrowia. Proces usuwania grzybów z drewna opiera się na szorowaniu drucianą szczotką oraz kilkukrotnym pokryciu oczyszczonej powierzchni specjalnym środkiem grzybobójczym. Wpływ zgnilizny na drewno jest znacznie bardziej rujnujący – doprowadza je do zupełnego rozkładu, a jedynym sposobem na uratowanie takiego przedmiotu czy budynku jest wycięcie i spalenie zakażonych powierzchni.

Jak chronić drewno?

Aby uniknąć wyżej wymienionych nieprzyjemności, koniecznie należy zadbać o impregnację drewna za pomocą preparatów ogólnie dostępnych na rynku. Przed nałożeniem impregnatu należy przygotować daną powierzchnię poprzez wyszlifowanie, uzupełnienie ewentualnych ubytków, odtłuszczenie i wysuszenie. Następnym krokiem jest nałożenie preparatu, najlepiej za pomocą pędzla o grubości dostosowanej do szerokości deski.

Istnieje kilka rodzajów impregnatów, spośród których można wybrać taki, który będzie najlepiej spełniał potrzeby. Preparaty rozpuszczalnikowe i solne są przeznaczone do ochrony drewna przed grzybami i pleśnią, jednak niektóre z nich mogą też zabezpieczać przed działaniem czynników atmosferycznych. Impregnaty olejowe z reguły zapobiegają niszczeniu drewna przez wodę, ale można też znaleźć takie, które dodatkowo zawierają środki ochrony biologicznej. Spotkać można również impregnaty dekoracyjne, których zadaniem jest podnoszenie walorów estetycznych drewna. W tym przypadku można wybierać spośród różnych kolorów preparatu.

Odpowiednie zabezpieczenie pozwoli cieszyć się pięknem drewna przez długie lata. Najważniejsze jest, aby regularnie (co najmniej raz do roku, w przypadku mebli ogrodowych przed rozpoczęciem sezonu) kontrolować stan desek i szybko reagować na zmiany zachodzące na ich powierzchni, aby nie pozostawiać sprzyjających warunków do rozwoju grzybów czy pleśni.