Jak zaaranżować mały ogród?
Niewielka przestrzeń dookoła domu z jednej strony jest świetnym miejscem do relaksu przy niedużym nakładzie pracy, z drugiej zaś może być problematyczna pod względem optymalnego zaaranżowania. Mały ogród nie pozwala na zbyt wiele udogodnień, jednak nie można go spisać na straty, ponieważ przy dobrze przemyślanym projekcie efekt końcowy może być zaskakujący!
Czym kierować się przy urządzaniu małego ogrodu?
Nie ma jednego sprawdzonego sposobu na odpowiednio urządzony ogród. Wszystko zależy od jego wielkości, ukształtowania terenu czy preferencji właściciela. Są jednak pewne wskazówki, którymi należy się kierować przed zorganizowaniem wolnej przestrzeni, tak, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.
Plan urządzania ogródka powinien rozpocząć się od przemyślenia kilku kwestii. Po pierwsze, jaki preferujemy wypoczynek – aktywny, czy wręcz przeciwnie? To pytanie jest istotne, ponieważ inaczej będzie wyglądać ogród dla miłośnika wylegiwania się na leżaku, w którym powinna znaleźć się duża strefa relaksu, a inaczej dla osoby, która ciągle musi być w ruchu – wtedy najwięcej miejsca w ogrodzie powinno przeznaczyć się na różnego rodzaju aktywności, takie jak gry zespołowe, sporty itp.
Kolejna kwestia dotyczy ilości osób, które będą korzystać z ogródka. Im więcej domowników, tym trudniejsza może okazać się aranżacja wolnej przestrzeni tak, aby spełniała oczekiwania każdego z osobna. Nie jest to jednak niewykonalne, trzeba jedynie poznać preferencje bliskich i poświęcić czas na optymalne rozplanowanie strefy relaksu, ilości roślin, wyposażenia ogrodu itd.
Idąc dalej, ważne będzie też to, ile czasu chcemy przeznaczać na pielęgnację ogródka, w tym roślin. Dla wielu osób jest to doskonała metoda na odstresowanie czy też spędzanie czasu z bliskimi, którzy również włączają się w prace. W takiej sytuacji warto w planie zagospodarowania przestrzeni wydzielić jak najwięcej miejsca na rabatki. Jeżeli zaś pielęgnacja ogrodu nie jest ulubioną aktywnością, bądź nie pozwala na to zawrotne tempo życia, należy uwzględnić w planie minimum, czy też brak roślin, żeby nie dokładać sobie zbędnych obowiązków.
Co jeszcze należy wziąć pod uwagę? Na pewno styl ogrodu. Aby uniknąć nieestetycznego miszmaszu, powstałego wskutek nabywania odmiennych elementów wyposażenia “z doskoku”, warto z góry założyć, jak ma wyglądać całość, na którą mogą się składać meble, huśtawka, miejsce na grilla, altanka, donice i ozdoby. Od stylu będą także uzależnione rośliny, na przykład decydując się na ogród nowoczesny, najodpowiedniej będzie postawić na minimalizm w postaci kilku okazałych roślin w wielkich donicach, natomiast do ogrodu w stylu romantycznym z żeliwnymi meblami najlepiej dobrać dużo kwiatów w kolorach bieli, różu, fioletu czy czerwieni, a także zasadzić pnącza.
Ważny jest też budżet, jaki możemy przeznaczyć na aranżację ogrodu. Jeżeli jest mocno ograniczony, warto część działań odłożyć i zrealizować w późniejszym terminie. Niektóre projekty będą wymagały cierpliwości na efekt końcowy, zarówno ze względów finansowych, jak i czasu wzrastania niektórych roślin. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ przemyślane, sukcesywnie realizowane etapy wcześniej ustalonego planu, pomogą uniknąć dodatkowych, zbędnych kosztów.
Dlaczego tak ważne jest opracowanie przemyślanego projektu ogrodu przed rozpoczęciem działań? Odpowiedź jest prosta – w małym ogródku wszelkie błędy będą bardziej widoczne oraz mogą utrudniać jego użytkowanie, właśnie ze względu na tak małą przestrzeń. Osoba zajmująca się projektem powinna mieć zmysł przestrzenny i umieć kreatywnie podejść do tematu.
Jakie materiały wykorzystać w ogrodzie?
Bardzo dobrym wyborem będzie drewno, dzięki któremu zachowamy przytulny klimat. Warto wykonać z niego ogrodzenie, zastąpić nim betonowe płyty w trawniku, jak również rozważyć zbudowanie tarasu – szczególnie, jeśli wyjście na ogródek jest z kuchni czy salonu, co się często zdarza w przypadku takich małych przestrzeni przydomowych. To rozwiązanie, poza walorami estetycznymi, jest też praktyczne. Taras, razem z meblami ogrodowymi, będzie przy domu, co ułatwi serwowanie posiłków, zaś strefę wypoczynkową można umiejscowić w najdalszym zakątku ogrodu, w dalszej odległości od budynku.
Roślinność w małym ogrodzie
W niewielkim ogrodzie nie można pozwolić sobie na wydzielone strefy z różnymi, odmiennymi rodzajami roślin, dlatego zakupy muszą być również zawczasu przemyślane, tak, aby pasowały do siebie i tworzyły spójną całość.
Przy zakupie należy też zwracać uwagę na to, jakie rozmiary osiągnie roślina po kilku latach, a zwłaszcza drzewa. Decydując się na te ostatnie trzeba pamiętać, że rzucają dużo cienia, zatem przy niektórych ogródkach już nawet kilka dużych osobników z szerokimi koronami może całkowicie zasłonić dostęp promieni słonecznych.
Małe ogrody często występują na terenach miejskich, w których panują szczególne warunki – duże nasłonecznienie, upały, zanieczyszczenia powietrza. Warto wziąć to pod uwagę przy wyborze roślin i nabyć takie, które będą bardziej odporne na wskazane czynniki.