drewniany taras zimą

Drewniane balkony i tarasy zimą – jak je zabezpieczyć?

Wraz z nadejściem chłodniejszych dni nasze tarasy i balkony są coraz rzadziej użytkowane. Śnieg, mróz czy deszcz zniechęca nas do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Niemniej jednak, nie możemy zapomnieć o prawidłowym zabezpieczeniu tarasu na ten okres tak, aby móc się nim znów cieszyć na wiosnę. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci w przygotowaniu drewnianego tarasu na przetrwanie zimy!

Zabezpieczenie drewnianego tarasu krok po kroku

Drewniane deski tarasowe źle znoszą wilgoć i kaprysy natury. Aby przedłużyć ich żywotność i zachować piękny wygląd, musimy odpowiednio przygotować je na nadejście zimy. Zanim przystąpimy do olejowania desek sprawdźmy prognozę pogody! Wybierzmy bezwietrzne i bezdeszczowe dni – w przeciwnym razie deski będą mokre, olej nie wchłonie się prawidłowo, a wiatr może przynieść kurz, który zanieczyści zabezpieczoną nawierzchnię.

Krok 1: Prace porządkowe

Zanim zabierzemy się za zabezpieczanie desek, musimy dokładnie oczyścić taras. Dokładnie usuńmy wszelkie zanieczyszczenia z nawierzchni – jeśli tego nie zrobimy, po zimie będzie jeszcze trudniej się ich pozbyć.

Krok 2: Olejowanie

Gdy nawierzchnia tarasu będzie już oczyszczona i wyschnie, można przystąpić do olejowania desek. Olej doskonale zabezpiecza drewno przed wilgocią i mrozem i nie pozwala na wnikanie wody lub śniegu w szczeliny drewna. Do rozprowadzania oleju najlepiej sprawdzi się szeroki pędzel – pamiętajmy, aby zapoznać się z zaleceniami producenta oleju.

Krok 3: Odśnieżanie

Gdy nasze deski będą już zabezpieczone i gotowe na nadejście zimy, pamiętajmy o tym, aby regularnie usuwać z tarasu warstwę zalegającego śniegu. Jeśli nasz taras jest zadaszony, zaoszczędzi nam to trochę pracy i będzie dodatkową ochroną nawierzchni.