ochrona drewnianych mebli ogrodowych

Przechowywanie mebli ogrodowych poza sezonem

Listopad już za pasem, a wraz z nim pojawiają się coraz chłodniejsze dni i intensywniejsze opady deszczu. Coraz mniej czasu spędzamy w ogrodzie czy na tarasie, a nasze meble ogrodowe są coraz rzadziej użytkowane. Zmiany atmosferyczne źle wpływają na żywotność i wygląd mebli, dlatego warto pomyśleć o miejscu, w którym schowamy je na kilka kolejnych miesięcy.

Przechowywanie mebli ogrodowych po sezonie

Zanim schowamy i zamkniemy nasze meble ogrodowe, warto sprawdzić ich stan. Intensywniejsze użytkowanie mogło zostawić na nich zabrudzenia, które warto wyczyścić przed zabezpieczeniem mebli na zimę. Najlepiej jeśli przetrzemy powierzchnię mebli wilgotną szmatką, a po wyschnięciu zabezpieczymy je przy pomocy specjalnych środków konserwujących. Dzięki temu meble będą czyste i przygotowane na ponowne użytkowanie podczas kolejnego sezonu.

Gdzie przechowywać drewniane meble ogrodowe?

Jeśli posiadamy meble ogrodowe wykonane z drewna, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na wybór miejsca, w którym będą przechowywane. Drewno jest szlachetnym materiałem, ale również bardzo wymagającym. Najlepszym wyborem będzie miejsce zadaszone, które ochroni meble przed deszczem czy śniegiem, ale również zapewni stały przepływ powietrza. Możemy wykorzystać do tego domek ogrodowy, wiatę, budynek gospodarczy lub, w przypadku niewielkich zestawów, również garaż. Doskonałym rozwiązaniem będzie również przykrycie mebli pokrowcem wykonanym z naturalnego materiału.

Przechowywanie drewnianych mebli – czego unikać?

Szukając idealnego miejsca na przezimowanie drewnianych zestawów ogrodowych, warto wiedzieć, jakich miejsc powinniśmy bezwzględnie unikać. Pod żadnym pozorem nie wybierajmy zbyt ciepłych i wilgotnych miejsc – takie warunki bardzo źle wpływają na wygląd i trwałość drewnianych mebli. Kolejnym często popełnianym błędem jest owijanie mebli folią – szczelnie owinięte meble narażone są na rozwój pleśni i grzybów. Zdecydowanie lepiej wykorzystać do tego pokrowiec z naturalnego materiału, który pozwoli meblom ,,oddychać”. Unikajmy również pozostawiania mebli w pomieszczeniach, które nie są w pełni zadaszone i mogłyby narazić meble na zalanie lub przysypanie śniegiem.